زگیل تناسلی از چه طریقی انتقال پیدا می‌کند؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت منتقله از راه جنسی است. این زگیل‌ها توده‌هایی کوچک در ناحیه تناسلی هستند که می‌توانید آن‌ها را ببینید یا احساس کنید. زگیل تناسلی امری بسیار شایع است. این زگیل‌ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند اما عامل سرطان نیستند. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد، اما تنها تعداد کمی از آن‌ها ناحیه تناسلی را متاثر می‌کنند و همه آن‌ها هم موجب زگیل‌های ظاهری نمی‌شوند. زگیل تناسلی می‌تواند در واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی مردانه و گاهی اوقات دهان ایجاد شود.

فاکتورهای خطر ابتلا به زگیل تناسلی

 • HPV با تماس مستقیم پوست به پوست در طول رابطه جنسی واژینال یا مقعدی گسترش می‌یابد. همچنین ممکن است، HPV از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل شود؛ گرچه این نوع راه انتقال نادر است. عفونت ممکن است بعد از تماس مستقیم با زگیل تناسلیِ قابل رویت یا پوست ناحیه مبتلا اتفاق بیفتد.
 • زگیل‌های تناسلی ممکن است چند هفته بعد از برقراری رابطه جنسی با فردی که ویروس HPV دارد ظاهر شوند، یا ممکن است چند ماه بعد پدیدار شوند یا هرگز بروز نکنند. این امر فهمیدن اینکه چه زمانی و از چه کسی ویروس گرفته‌اید را دشوار می‌کند.

درمان زگیل تناسلی

مهم است که بدانید، درمان زگیل تناسلی موجب خلاصی از ویروس آن نمی‌شود. این روش‌ها فقط زگیل‌های ظاهر شده را درمان می‌کنند. در اکثر از افراد، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی در طول زمان ویروس را از بین می‌برد. گزینه‌های درمان عبارتند از:

 • فریزکردن یا کریوتراپی: زگیل‌ها با نیروژن مایع یا یخ خشک فریز می‌شوند. ممکن است لازم شود تا چند دوره درمانی انجام گیرد.
 • پدوفیلاتوکسین: این شستشو (ضدعفونی کردن) می‌تواند در خانه انجام شود. زنان باردار نباید از این روش استفاده کنند.
 • کرم ایمیکویمود: این کرم یک بار در روز استفاده می‌شود، سه بار در هفته و به مدت سه ماه. این روش درمانی برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.
 • لیزر درمانی: زمانیکه تعداد زگیل‌ها زیاد باشد یا سایر روش‌های درمانی موثر نباشند، انجام می‌شود. لیزر درمانی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. به خاطر داشته باشید، با این روش از دست ویروس خلاص نمی‌شوید، بلکه تنها از شر زگیل‌های ظاهر شده خلاص می‌شوید.

ظهور مجدد زگیل‌ تناسلی پس از درمان

زگیل‌های تناسلی می‌توانند بعد از درمان هم پدیدار شوند، پس به خاطر داشته باشید:

 • ‌ ممکن است این ویروس روی پوست باقی بماند، حتی اگر زگیل‌های ظاهر شده از بین رفته باشند. این بدین معنی است که ممکن است زگیل‌ها دوباره ظاهر شوند.
 • ظاهر شدن دوباره زگیل‌ها لزوما بدین معنا نیست که شما دوباره به عفونت مبتلا شده‌اید.
 • در بسیاری از موارد، زگیل‌ها در نهایت به خوبی از بین می‌روند. این امر به دلیل پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن است که ویروس را از بدن پاک می‌کند.

کاهش خطر ابتلا به زگیل تناسلی با پیروی از موارد زیر:

 • استفاده همیشگی از کاندوم: کاندوم بهترین راه حفاظت از ابتلا به عفونتهای منتقله از راه جنسی است. در رابطه جنسی واژینال و مقعدی از کاندوم استفاده کنید، تا زمانیکه کاملا مطمئن نیستید که ویروس دارید یا نه.
 • محدود کردن شریک جنسی: هر قدر با افراد کمتری رابطه برقرار کنید، احتمال کمتری دارد که با فردی رابطه داشته باشید که ویروس زگیل تناسلی دارد.
 • بررسی منظم از نظر ابتلا به عفونت منتقله از راه جنسی.
 • جوانان قبل از شروع فعالیت جنسی باید علیه ویروس HPV واکسینه شوند.

برای مطالعه خدمات دکتر آزیتا صفارزاده، متخصص ناباروری و لاپاروسکوپی، روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.