آیا بعد از درمان سرطان سینه، می توان باردار شد؟

شیمی درمانی خانم های مبتلا به سرطان سینه، اغلب به یائسگی زودرس و ایجاد ناباروری در آن ها منجر می شود. حفظ باروری با برداشت و فریز تخمک ها از تخمدان خانم ها پیش از آغاز شیمی درمانی، امکان انجام IVF و  بارداری خانم ها را پس از درمان سرطان فراهم می کند. این روش،  موفقیت آمیز است و باعث درمان ناباروری ناشی از شیمی درمانی در خانم ها می شود.

از آنجایی که این روش پرهزینه است و بیمه آن را پوشش نمی دهد، متخصصان به دنبال راهکارهایی هستند که بتوان باروری خانم ها را در روند درمان سرطان سینه، حفظ کرد. این روش باید به گونه ای باشد که تداخلی با درمان سرطان در خانم ها نداشته باشد.

مطالعات جدید، نشان می دهد هورمون درمانی خانم ها همزمان با شیمی درمانی، به حفظ دوره های قاعدگی و در نتیجه حفظ باروری خانم ها کمک می کند.

در همین راستا، یک مطالعه جامع روی ۲۸۱ خانم با میانگین سنی ۳۹ سال مبتلا به درجه ۱ تا ۳ سرطان سینه انجام شد. بخشی از این خانم ها، تنها شیمی درمانی شدند؛ بخش دیگر آن ها همزمان با شیمی درمانی، تحت درمان با داروهای هورمونی نیز قرار گرفتند. نتایج نشان داد:

  • بعد از گذشت پنج سال از درمان سرطان، در ۷۳ درصد از خانم هایی که هورمون درمانی کردند، قاعدگی اتفاق می افتاد؛ اما در خانم هایی که هورمون درمانی نکردند، ۶۴ درصد قاعدگی گزارش شد.
  • درصد بارداری در خانم هایی که هورمون درمانی کردند ۲٫۱ درصد، اما در خانم هایی که هورمون درمانی نکردند، ۱٫۶ درصد بود.
  • هورمون درمانی هیچ تغییر منفی در موفقیت شیمی درمانی در درمان سرطان، ایجاد نمی کند.

منبع

http://news.health.com/2015/12/22/hormone-therapy-safely-helps-preserve-fertility-for-breast-cancer-patients-study/

 

نظر دهیددرمان طبیعی برای هراس اجتماعی

3 سال پیش

مقاله خوب

اطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.