چرا برخی والدین به دنبال تعیین جنسیت هستند؟


منظور از تعیین جنسیت چیست؟
تعیین جنسیت، یکی از روش های باروری است که برای انتخاب جنسیت فرزند پیش از بارداری به کار می رود. تمایل برای انتخاب جنسیت و ترجیح دادن یک جنس به جنس دیگر، پیشینه ای بسیار طولانی و به اندازه تاریخ پیدایش بشر روی زمین دارد؛ اما امکان انتخاب جنسیت در گذشته وجود نداشت. به تازگی تکنولوژی انتخاب جنسیت، از لحاظ بالینی امکان پذیر و قابل دستیابی شده است. با پیشرفت و توسعه تکنیک های تعیین جنسیت، تقاضای جهانی برای آن افزایش پیدا کرده است.
بهترین روش کدام است؟
تعیین جنسیت پیش از بارداری روش های مختلفی دارد؛ در این مطلب به تلفیق روش IVF (لقاح مصنوعی) و PGD (تشخیص صفات ژنتیکی پیش از انتقال تخم) اشاره می کنیم. دکتر صفارزاده معتقد هستند تلفیق روش IVF و PGD بهترین روش تعیین جنسیت است.
به طور کلی دو پیشرفت مهم پزشکی منجر به گسترش تعیین جنسیت شده است:

  • پیشرفت های انجام گرفته در زمینه ژنتیک و نقص های ژنتیکی
  • پیشرفت در امکان تشخیص صفات ژنتیکی جنین، پیش از انتقال آن به رحم (PGD)

امروزه تعیین جنسیت به خاطر یکی از اهداف زیر انجام می شود:
تعیین جنسیت به دلایل پزشکی
منظور از تعیین جنسیت به دلایل پزشکی، این است که تعیین جنسیت با هدف پیشگیری از بیماری خاصی انجام گیرد. این بیماری های خاص، بیماری های وابسته به جنس هستند که ژن آن ها از طریق مادر به فرزند منتقل می شود و در صورت ابتلای مادر به این بیماری ها، فرزندان پسر نیز مبتلا خواهند شد. بیماری هایی مانند دیستروفی عضلانی و هموفیلی از این جمله هستند. والدینی که حامل ژن این بیماری ها هستند، تمایل دارند خطر دچار شدن فرزندانشان را به بیماری کاهش دهند. برای این منظور، این والدین با روش تعیین جنسیت، فرزندان دختر را انتخاب می کنند.
برخی از بیماری ها وابسته به جنس نیستند؛ اما میزان بیان ژن آن ها در یک جنس خاص بیشتر است (مانند بیماری سندروم X شکننده و اوتیسم). والدینی که حامل ژن این بیماری ها هستند، جنسیتی را انتخاب می کنند که کمتر تحت تأثیر این بیماری قرار گیرد.
گاهی اوقات تعیین جسیت ریشه های روانشناسانه دارد. به طور مثال، والدینی که فرزند خود را از دست داده اند، برای تسکین خود ترجیح می دهند فرزندی با همان جنسیت به دنیا آورند.
انتخاب جنسیت گزینشی
در این نوع از تعیین جنسیت، انتخاب و ترجیح دادن یک جنس خاص، به دلایل پزشکی نیست؛ بلکه به دلخواه والدین انجام می شود. در انتخاب جنسیت گزینشی، والدین یک جنسیت دلخواه را بدون هیچ علت روشن پزشکی ترجیح می دهند. رایج ترین علت این نوع تعیین جنسیت، ایجاد تعادل در خانواده است؛ در این موارد والدین، فرزندی با یک جنسیت خاص دارند و علاقه مند هستند فرزندی با جنسیت مخالف به دنیا آورند.
بیشتر بخوانید:
کمربندها را ببندید؛ پرواز به سوی بارداری
آیا سن موضوع مهمی در بارداری است؟
بارداری بعد از ۴۰ سالگی، ممکن اما دشوار
اول آگاهی، بعد فریز
با راه های طبیعی زایمان آشتی کنید
بارداری در سن بالای ۳۵ سال، راه رفتن روی لبه تیغ
آن چه در مورد تغذیه در دوران بارداری نمی دانید
منبع
https://www.centerforhumanreprod.com/services/infertility-treatments/genderselection/

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.