کیست فولیکولی تخمدان چیست؟

کیست فولیکولی تخمدان، از نوع کیست‌های خوش‌خیم و غیرسرطانی تخمدان است. کیست‌های فولیکولی تخمدان کیسه‌هایی هستند که روی تخمدان‌ها شکل می‌گیرند. کیست فولیکولی تخمدان زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول تخمدان در طول سیکل قاعدگی و تخمک‌گذاری، پاره نشود و همچنان به رشد خود ادامه دهد. این فولیکول دیواره‌ای نازک دارد که با چند لایه سلول گرانولوزا پوشانده شده و داخل آن حاوی مایعی شفاف است. اندازه این کیست‌ها به ‌ندرت از شش تا هشت سانتی متر تجاوز می‌کند.

کیست فولیکولی تخمدان شیوع زیادی دارد و در اغلب بیماران، بدون علامت است. خانم‌ها در سن باروری مبتلا به کیست فولیکولی تخمدان می‌شوند. ابتلا به آن پیش از رسیدن به بلوغ بسیار نادر و پس از یائسگی غیرممکن است. کیست‌های متعدد تخمدان نیز، در افرادی با خونریزی‌های شدید همراه با هیپرپلازی آندومتر (رشد بیش‌ از اندازه‌ بافت‌ آندومتر رحم) ایجاد می‌شوند.

درمان کیست فولیکولی تخمدان

بیشتر کیست‌های عملکردی تخمدان نیازی به درمان ندارند و به‌طور خودبه‌خود از بین می‌روند. برای تسکین درد می‌توان از گرم کردن و همچنین داروهای تسکین درد استفاده کرد. درمان دارویی کیست فولیکولی تخمدان، با مصرف قرص ضدبارداری انجام می‌شود. قرص ضد بارداری از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند. اگر تخمک‌گذاری انجام نشود، احتمال تشکیل کیست تخمدان نیز کاهش پیدا می‌کند و علائم ناشی از آن، از بین می‌رود. قرص ضدبارداری باعث تسریع در حذف کیست‌های تشکیل شده نمی‌شوند، اما از تشکیل مجدد آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

چه زمانی کیست فولیکولی تخمدان، نیاز به جراحی پیدا می‌کند؟

در موارد زیر، انجام جراحی برای درمان کیست فولیکولی تخمدان ضروری می‌شود:

  • در مواردی که تخمدان و کیست پیچ بخورد یا پاره شود.
  • در صورت خونریزی و درد شدید
  • درصورتی که کیست بزرگ‌تر از ۳ اینچ (۷٫۳ سانتی متر) شود یا به اندام‌های مجاور خود فشار بیاورد.
  • در صورتی که کیست پس از یک دوره قاعدگی از بین نرود.
  • در صورتی که امکان وجود سرطان تخمدان تشخیص داده شود.

cations

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.