فریز دهانه رحم در دوران بارداری

فریز زخم دهانه رحم، به تکنیکی گفته می شود که در طی آن، نیتروژن مایع برای تخریب سلول های پیش سرطانی دهانه رحم (سرویکس) به کار می رود. دهانه رحم پایین ترین بخش رحم است و به واژن اتصال دارد. بعد از تخریب سلول های معیوب دهانه رحم با فریز کردن، این سلول ها با سلول های سالم و جدید جایگزین می شوند.

فریز دهانه رحم برای درمان تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم و همچنین درمان برخی از بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی استفاده می شود. فریز دهانه رحم در مطب متخصص زنان و بدون نیاز به بی حسی انجام می شود. فریز دهانه رحم به طور معول ۱۰ دقیقه طول می کشد.

 فریز دهانه رحم در دوران بارداری

طبق دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، بهتر است فریز زخم دهانه رحم تا پایان دوران بارداری به تعویق انداخته شود. هرچند تا کنون خطرات ناشی از فریز دهانه رحم در دوران بارداری به اثبات نرسیده است؛ اما توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که تا حد امکان در دوران بارداری فریز دهانه رحم انجام نشود. در خانم هایی که بارداری آن ها به طور بالینی ثابت نشده است، فریز دهانه رحم مانعی ندارد.

نحوه انجام فریز دهانه رحم

برای فریز زخم دهانه رحم، پزشک ابتدا ابزاری به نام اسپوکولوم را داخل واژن قرار می دهد و آن را به سمت دهانه رحم هدایت می کند. در صورت نیاز پزشک برای شناسایی دقیق تر سلول های غیر طبیعی دهانه رحم، با استفاده از کولپوسکوپ دهانه رحم را مشاهد و بررسی می کند. کولپوسکوپی آزمایشی است که در آن به منظور یافتن نشانه‌هایی از بیماری، دهانۀ رحم، وولو (Vulva) و واژن از نزدیک بررسی می‌شوند.

 آیا فریز دهانه رحم دردناک است؟

فریز دهانه رحم فرایندی بدون درد است؛ اما بعضی از خانم ها ممکن است درد خفیفی مانند گرفتگی عضلات در دوران قاعدگی احساس کنند. برای پیشگیری از احساس گرفتگی عضلات، خانم ها می توانند ۳۰ دقیقه تا یک ساعت پیش از ویزیت، قرص ایبوپروفن مصرف کنند.

پس از فریز دهانه رحم، سلول های فریز شده از دهانه رحم جدا و دفع می شوند. در این زمان سلول های جدید از لایه های زیرین شروع به رشد می کنند. این فرایند بین سه تا چهار هفته طول می کشد. در طول این مدت ترشحات آبکی از واژن خارج می شود؛ در صورت شدید بودن ترشحات، می توان از نوار بهداشتی استفاده کرد. در این مدت ۳ تا ۴ هفته ای، خطر عفونت واژینال بیشتر است و خانم ها باید بیشتر مراقب باشند. توصیه می شود در طول ۳ تا ۴ هفته پس از فریز دهانه رحم، خانم ها از نزدیکی با همسر خود پرهیز کنند؛ استفاده از تامپون نیز در این مدت پیشنهاد نمی شود.

منابع

http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/cervical_cryotherapy.htm

http://www.healthline.com/health/cervix-treatment-cryosurgery#Procedure3

http://www.rho.org/files/WHO_cryo_guidelines.pdf

 

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.