کارهایی که می‌توانید برای درمان یبوست در دوران بارداری انجام دهید

یبوست در دوران بارداری یکی از مشکلات شایع در این دوره است. حدود نیمی از خانم‌ها طی بارداری به درجاتی از یبوست مبتلا می‌شوند. روش‌های مختلفی برای درمان یبوست در دوران بارداری وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:
مصرف مواد غذایی با فیبر بالا خوردن غذاهای غنی از فیبر شامل دانه غلات و نان، برنج قهوه‌ای، لوبیا و میوه و سبزیجات تازه به صورت روزانه برای منظم شدن حرکات روده و رفع یبوست در دوران بارداری بسیار موثر است. مصرف مکمل‌های فیبر نیز به طور روزانه مفید است.
نوشیدن آب فراوان نوشیدن روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب یا دیگر نوشیدنی‌ها نیز به حرکت بهتر مواد دفعی در روده کمک می‌کند.
در هر وعده غذایی زیاده روی نکنید وعده‌های غذایی خیلی بزرگ موجب توقف حرکت دستگاه گوارش و ایجاد یبوست می‌شود. بهتر است برای جلوگیری از یبوست در دوران بارداری روزانه به جای داشتن سه وعده غذایی حجیم، ۶ وعده غذایی کوچک مصرف کنید تا نفخ و یبوست کمتری داشته باشید.
ورزش منظم پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری روی دوچرخه ثابت و یوگا می‌تواند به بهبود یبوست در دوران بارداری و همچنین سلامت و تناسب اندام شما کمک کند.
به بدن خود دقت کنید روده‌های شما بعد از هر وعده غذایی فعال‌تر می‌شوند. پس در صورت نیاز حتما به دستشویی بروید و اجابت مزاج را به تاخیر نیندازید.
مصرف پروبیوتیک‌ها پروبیوتیک‌های اسیدوفیلوس موجود در ماست موجب تحریک باکتری‌های روده برای تجزیه بهتر مواد غذایی و در نتیجه حرکت بهتر مواد در روده می‌شوند.
مکمل‌ها و داروها بسیاری از مکمل‌ها و داروهایی که در دوران بارداری مفید هستند مثل ویتامین‌ها، کلسیم، مکمل‌های آهن و آنتی‌اسیدها می‌توانند یبوست را تشدید کنند. پس برای رفع یبوست در دوران بارداری درباره جایگزین‌های این مکمل‌ها یا میزان دوز آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. دوز بالای مکمل‌های منیزیم در دوران بارداری کاملا ایمن بوده و در مادرانی که برای چندین روز حرکات روده‌ای نداشته‌اند، بسیار موثر است.
از مصرف ملین‌های محرک خودداری کنید همه ملین‌ها و نرم‌کننده‌های مدفوع (به ویژه انواع گیاهی یا خانگی) برای رفع یبوست در دوران بارداری مفید نیستند. قبل از مصرف این داروها حتما با پزشک خود مشورت کنید. اگر می‌خواهید در مورد بهترین ورزش های دوران بارداری  مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با مادر تماس باشید.