تلاش آن ها بهای زندگیست

سرطان دهانه رحم یک بیماری کند رشد و در عین حال خطرناک است. اگر سرطان دیر تشخیص داده شود و بیماری پیشرفت کرده باشد، درمان کمی سخت می شود و عوارضی برای بیمار به همراه خواهد داشت. مشکلات ناشی از برداشتن رحم، تحت تأثیر قرار گرفتن امکان بارداری و مشکلات ظاهری مانند ریزش مو از جمله این مشکلات هستند.

هیسترکتومی، بخشی از درمان سرطان

بسته به میزان پیشرفت سرطان، ممکن است لازم باشد برای درمان آن رحم خارج شود. به این عمل هیسترکتومی گفته می شود. در صورت انجام هیسترکتومی امکان باردار شدن در آینده وجود ندارد. بنابراین اگر خانمی قصد بارداری در آینده را دارد، باید در مورد تکنیک هیسترکتومی و روش های جایگزین آن آگاهی خود ر ا بالا ببرد. در بعضی شرایط هیسترکتومی برای حفظ سلامتی بیمار تنها راه حل است، اما این عمل اثرات زیادی روی زندگی شخص دارد؛ به خصوص در خانم های جوانی که می خواهند در آینده باردار شوند. برای انجام هیسترکتومی دو روش اصلی وجود دارد:
هیسترکتومی کامل و هیسترکتومی رادیکال (ریشه ای). در هیسترکتومی کامل جراح رحم و دهانه رحم را خارج می کند؛ اما در هیسترکتومی رادیکال علاوه بر رحم و دهانه رحم، جراح بافت های اطراف دهانه رحم، قسمتی از واژن و در صورت لزوم قسمت های دیگری مانند لوله های فالوپ، تخمدان ها و گره های لنفاوی را نیز برمی دارد. هیسترکتومی با روش های زیر قابل انجام است:

  • هیسترکتومی با جراحی باز شکمی
  • هیسترکتومی واژینال
  • هیسترکتومی به روش لاپاراسکوپی

بعد از هیسترسکوپی پریود خانم ها قطع می شود و امکان بارداری نیز وجود نخواهد داشت. اگر تخمدان ها نیز خارج شده باشند یائسگی اتفاق می افتد. یکی از را ه ها برای امکان بارداری در آینده (حفظ باروری) انجام تراکلکتومی به جای هیسترکتومی است. در روش تراکلکتومی دهانه رحم، بخشی از واژن و گره های لنفاوی لگنی برداشته می شوند و رحم در محل خود باقی می ماند.

بعد از هیسترکتومی اخلاق خانم ها تغییر می کند

از آنجایی که با هیسترکتومی بسیاری از اندام های تناسلی خانم ها خارج می شود، این درمان تغییرات منفی در خلق و خوی آن ها به جا می گذارد. به بیان دیگر هیسترکتومی باعث ایجاد بار روانی منفی می شود. عزت نفس و حس زنانه بعضی از خانم ها بعد از هیسترکتومی تحت تأثیر قرار می گیرد. داشتن روحیه و آمادگی روانی خانم ها برای درمان سرطان بسیار مهم است. مشاوره ها و خانواده بیمار نقش مهمی در این زمینه دارند.

امکان بارداری بعد از سرطان به نوع درمان بستگی دارد

سرطان و بعضی از درمان هایی که برای درمان آن به کار می روند باعث ناباروری بیمار می شوند. شیمی درمانی، پرتودرمانی و جراحی اندام های تناسلی از جمله این روش ها هستند. راه هایی وجود دارد که بتوان امکان بارداری در آینده را ایجاد کرد. برای اطلاعات بیشتر مطلب “توانایی بارداری در سن بالا را به خود هدیه دهید” را مطالعه کنید.

ریزش مو آثار ناخوشایندی به همراه دارد

بعضی از درمان های سرطان باعث ریزش مو می شوند. ریزش مو در اثر روش های درمان سرطان انواع مختلفی دارد. بعضی درمان ها باعث ریزش خفیف و نازک شدن مو و بعضی نیز موجب ریزش موی سرتاسر بدن می شوند؛ راه های مختلفی مانند استفاده از کلاه گیس ، مژه مصنوعی و مداد ابرو می توانند به بیمار کمک کنند که روحیه و اعتماد به نفس خود را در طول درمان سرطان بالا نگه دارد.

منابع

http://www.everydayhealth.com/cervical-cancer/hysterectomy.aspx
http://www.nhs.uk/Livewell/cancer/Pages/cancer-and-fertility.aspx
http://www.nhs.uk/Livewell/cancer/Pages/Cancerandhairloss.aspx

لینکهای مرتبط :

درمان ناباروری

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.