کیست شکلاتی یا اندومتریوز

کیست شکلاتی

کیست شکلاتی، کیسه‌های پر از مایعاتی حاوی، خون و بافت‌های قدیمی قاعدگی در اعماق تخمدان‌ها است. علت نام گذاری این بیماری به کیست شکلاتی به خاطر ظاهر قهوه‌ای رنگ و تار مانند این نوع کیست‌هاست که چیزی شبیه به شکلات ذوب شده هستند. کیست شکلاتی با عنوان اندومتریوز تخمدان نیز شناخته می‌شود. کیست شکلاتی ممکن است در یک یا هر دو تخمدان به وجود آید. در ادامه با علل، علائم، تشخیص و درمان کیست شکلاتی آشنا خواهید شد. همچنین اثرات کیست شکلاتی بر باروری را نیز بررسی خواهیم کرد.

اندومتریوز

اندومتریوز، شایع‌ترین اختلال در دیواره رحم است که به نام آندومتر شناخته می‌شود. آندومتر ممکن است، در خارج از رحم، روی تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپی و سایر نواحی دستگاه تناسلی نیز رشد پیدا ‌کند. رشد بیش از حد این بافت منجر به ناباروری و احساس درد شدید در نواحی زیر شکم می‌گردد. کیست‌های شکلاتی زیر مجموعه‌ی آندومتریوز هستند. کیست‌ شکلاتی غالباً با اختلالات شدیدتر آندومتریوز مشاهده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که کیست شکلاتی در ۲۰ تا ۴۰ درصد از زنانی که مبتلا به اندومتیوز هستند، وجود دارد.

علل کیست شکلاتی

کیست شکلاتی یک علامت احتمالی وجود اختلال آندومتریوز است. در هر حال متخصصان و پزشکان به طور دقیق نمی‌دانند چه عاملی منجر به اختلال آندومتریوز می‌گردد. بر مبنای تحقیقات انجام شده، هورمون استروژن نقش مهم و کلیدی در این اختلال ایفا می‌کند، هر چند محققان هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که چرا این هورمون در بعضی از افراد منجر به این اختلال می‌گردد و در برخی از بیماران نقش بسزایی ندارد. عواملی که افراد را بیشتر در معرض خطر ابتلا به کیست شکلاتی قرار می‌دهد، شامل موارد زیر می‌گردد:

ژنتیک: افرادی که سابقه خانوادگی و ژنتیکی اختلال آندومتریوز را دارند، به احتمال زیاد مبتلا به این بیماری می‌شوند.

نوع جریان خون قاعدگی: در صورتی که جهت و جریان خون قاعدگی معکوس باشد، به این معنا که به جای خارج شدن از واژن به سمت لوله‌های فالوپ برگردد، احتمال ایجاد کیست شکلاتی در این شرایط بسیار زیاد است.

اختلالات سیستم ایمنی بدن: برخی از بیماری‌های خود ایمن، میزان ابتلا به کیست شکلاتی یا اندومتریوز افزایش می‌دهند.

صدمات و جراحات: آسیب دیدن رحم یا ساختارهای اطراف آن با افزایش خطر کیست شکلاتی یا اندومتریوز ارتباط مستقیمی دارد. به طور مثال، ممکن است این صدمات و آسیب‌ها در هنگام زایمان سزارین برای فرد اتفاق بیوفتد.

علائم و نشانه‌های کیست شکلاتی

علائم و نشانه‌های کیست شکلاتی تنها در برخی از افراد بروز پیدا می‌کند. ممکن است بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال هیچ علامتی را تجربه نکنند. اندازه کیست شکلاتی بر شدت نشانه‌ها یا عدم وجود علائم تاثیرگذار نیست. یعنی اینکه ممکن است فرد دارای یک کیست شکلاتی کوچک علائم شدیدی را تجربه کند، در حالی که فرد دیگری با دارا بودن کیست بزرگتر هیچ نوع نشانه‌ی دال بر کیست شکلاتی نداشته باشد. اندازه کیست‌های شکلاتی بین ۲ تا ۲۰ سانتیمتر است. به طور کلی علائم کیست شکلاتی مشابه علائم اندومتریوز است که عبارتند از:

  • دوره‌های قاعدگی بسیار دردناک
  • داشتن احساس درد در لگن بین دوره‌های قاعدگی
  • دوره‌های نامنظم قاعدگی
  • درد هنگام رابطه جنسی
  • ناباروری در برخی از زنان

 

تشخیص کیست شکلاتی

روش‌های تشخیص کیست شکلاتی شامل:

سونوگرافی: پزشک برای تشخیص کیست شکلاتی علاوه بر آگاهی از علائم بالینی، از شما می‌خواهد سونوگرافی از لگن را انجام دهید.

بیوپسی: با توجه به اینکه از طریق سونوگرافی می‌توان وجود کیست را تشخیص داد، منتها نوع کیست از طریق آن مشخص نمی‌شود. بنابراین برای تشخیص قطعی کیست شکلات پزشک از طریق بیوپسی سوزنی، مایعات و مواد زائد داخل کیست را خارج می‌کند. سپس نمونه‌ی مورد نظر مورد آزمایشات دقیق‌تری قرار می‌گیرد تا نوع کیست مشخص شود.

درمان کیست شکلاتی

نوع درمان کیست شکلاتی بستگی به علائم، سن بیمار و اهداف باروری دارد. هدف اصلی درمان، حفظ و تقویت بارداری و توانایی تولید مثل است. پزشکان عمل جراحی را در شرایط زیر توصیه می‌کنند:

  • بزرگی بیش از حد کیست
  • دوره‌های بسیار دردناک قاعدگی
  • وجود علائم ناباروری

کیست شکلاتی چه تاثیری در باروری دارد

کیست‌های شکلاتی بافت سالم تخمدان را مورد تهاجم و آسیب قرار می‌دهند. بنابراین وجود کیست شکلاتی تهدید جدی برای باروری محسوب می‌گردد. درمان دارویی این نوع کیست کمی دشوار است. در صورت انجام عمل جراحی لگن برای برداشتن و تخلیه آن‌ها ممکن است منجر به زخم تخمدان و احتمال کاهش باروری می‌گردد. زنانی که مبتلا به کیست شکلاتی هستند در مقایسه با افرادی که کیست شکلاتی ندارند، تعداد تخمک‌ها و تخمک گذاری کمتری دارند. همچنین در این افراد هورمون تحریک کننده فولیکول(FSH) در سطح بالاتری در بدن ترشح می‌کند.

 

اگر می‌خواهید در مورد راه‌های طبیعی در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

 

 

 

 

منابع:

 

https://www.healthline.com/health/womens-health/chocolate-cyst#outlook

https://www.brighamandwomens.org/obgyn/infertility-reproductive-surgery/endometriosis/deep-ovarian-endometriosis

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.