تغییرات بافت واژن بعد از یائسگی

تغییر ناگهانی سطح هورمون استروژن در طول دوره یائسگی خانم ها، باعث تغییراتی در بدن آن ها می شود. در طی این تغییرات، واژن و همچنین بخش های خارجی دستگاه تناسلی (مهبل) تحت تأثیر قرار می گیرند. پایین آمدن سطح استروژن، بافت مهبل و دیواره واژن را نازک تر می کند. نارک شدن دیواره مهبل و واژن، با خشکی واژن و کاهش خاصیت ارتجاعی آن همراه است.

وضعیت دیواره واژن پیش از یائسگی و پس از آن را در تصویر مشاهده می کنید:

خشکی واژن بعد از یائسگی Vulvovaginal atrophy after menopause

بافت واژن پیش از یائسگی در تصویر سمت چپ و بافت واژن پس از یائسگی، در تصویر سمت راست دیده می شود. پیش از یائسگی، بافت واژن از سطح بالای استروژن برخوردار است؛ این موضوع باعث ضخیم بودن دیواره واژن و وجود تاخوردگی های متعدد در آن می شود. تاخوردگی های دیواره واژن، باعث قابلیت کشسانی (خاصیت ارتجاعی) واژن در زمان برقراری رابطه جنسی و همچنین در طول زایمان می شود. پس از یائسگی، در اثر پایین آمدن سطح استروژن، دیواره واژن نازک می شود و تاخوردگی های آن، از بین می رود؛ در نتیجه واژن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. خشکی و شکنندگی بافت مهبل و واژن، آن ها را نسبت به آسیب ها حساس تر و آسیب پذیرتر می کند و باعث خونریزی واژن در اثر روابط جنسی می شود.

اگر خانم ها در سن یائسگی به طور منظم رابطه جنسی نداشته باشند، مجرای واژن کوتاه تر و باریک تر می شود. برقراری رابطه جنسی بعد از یائسگی و پس از یک دوره طولانی مدت نداشتن رابطه جنسی، ممکن است با درد همراه باشد (حتی با وجود لوبریکاسیون)؛ زیرا خشکی و شکنندگی بافت واژن، امکان آسیب دیدگی، پارگی و خونریزی در زمان رابطه جنسی را افزایش می دهد.

آیا عدم برقراری روابط جنسی، علائم آتروفی واژن را از بین می برد؟

اگر خانم ها از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند، مشکلات ناشی از آتروفی واژن در آینده شدیدتر می شود. در برخی از خانم ها، آتروفی واژن نه تنها رابطه جنسی را دردناک می کند، بلکه باعث خشکی و التهاب واژن می شود. داشتن رابطه جنسی بعد از یائسگی، کمک می کند اندازه طول و عرض واژن حفظ شود (واژن کوتاه و باریک نشود) و همچنین بافت واژن ضخیم و مرطوب باقی بماند. بنابراین لذت رابطه جنسی بعد از یائسگی از بین نمی رود و خانم ها می توانند مانند دوران قبل از یائسگی با همسر خود نزدیکی کنند. اگر آتروفی واژن با راه های معمولی درمان نشود، خانم ها می توانند با روش راحت و بی خطر لیزر مونالیزا، اقدام به درمان آتروفی و جوانسازی واژن کنند.

درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا

تکنیک لیزر مونالیزا، در ابتدا در ایتالیا توسعه داده شد. این روش توسط سازمان FDA، برای درمان آتروفی واژن، تأیید شده است. لیزر مونالیزا نخستین تکنیک غیرهورمونی و دائمی برای درمان آتروفی واژن است. در گذشته تنها راه درمان آتروفی واژن، هورمون درمانی بود. هورمون درمانی، روش مناسبی برای درمان خانم های مبتلا به سرطان سینه، برخی از بیماران قلبی و افرادی که در گذشته سابقه سکته داشته اند، محسوب نمی شود.

از آنجایی که لیزر مونالیزا به طور مستقیم علائم آتروفی واژن را هدف قرار می دهد، هیچ تداخلی با سایر بیماری ها و داروها ندارد و تمام خانم ها می توانند از مزایای آن بهره مند شوند. لازم است لیزر مونالیزا توسط متخصص باتجربه و آموزش دیده انجام شود؛ انجام لیزر مونالیزا به صورت غیرحرفه ای، ممکن است باعث ایجاد سوختگی و عوارضی در خانم ها شود.

منابع

https://www.menopause.org/for-women/sexual-health-menopause-online/changes-at-midlife/changes-in-the-vagina-and-vulva
http://www.drmichaelflynn.com.au/mona-lisa-touch-treatment/

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.