زخم دهانه رحم ، مشکل رایج خانم های جوان

هورمون استروژن و زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم، تغییراتی است که اغلب در اثر هورمون استروژن ایجاد می شود. زخم دهانه رحم در خانم های جوان، در دوران بارداری و همچنین در خانم هایی که قرص ضدبارداری مصرف می کنند، رایج است. زخم دهانه رحم را نباید با سایر بیماری های زنان اشتباه گرفت، زیرا ایجاد زخم دهانه رحم در خانم هایی که از نظر سلامتی در حالت ایده آل قرار دارند نیز، طبیعی است. زخم دهانه رحم کاملا خوش خیم است و باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم نمی شود.

در طول دوره قاعدگی خانم ها، بدن به طور طبیعی هورمون استروژن را تولید می کند. سطح بالای هورمون استروژن، دهانه رحم را متورم و باز می کند. در این زمان سلول های غددی به بخش بیرونی دهانه رحم مهاجرت می کنند و لایه نازکی از سلول ها که در حالت عادی داخل کانال دهانه رحم هستند، در بخش خارجی دهانه رحم قرار می گیرند. این تغییرات سلولی، باعث ایجاد ظاهر التهابی در دهانه رحم می شود. به این تغییر شکل، زخم دهانه رحم گفته می شود. از آنجایی که سلول های زخم دهانه رحم شکننده و ناپایدار هستند، باعث ایجاد ترشحات و خونریزی واژن به ویژه پس از روابط جنسی می شود.

آیا تمام زخم ها نیاز به درمان دارند؟

زخم دهانه رحم در معاینه کولپوسکوپی به طور واضح قابل تشخیص است و از تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم، تمایز داده می شود. اگر زخم دهانه رحم باعث ایجاد مشکلاتی مانند درد و ترشحات واژینال شود، می توان با روش های مختلفی مانند فریز زخم دهانه رحم آن را درمان کرد؛ اما اگر علامت ناخوشایند ایجاد نکرده باشد، نیازی به درمان ندارد. بیشتر زخم های دهانه رحم، بدون نیاز به درمان خود به خود از بین می روند. امکان ایجاد دوباره زخم دهانه رحم پس از درمان نیز وجود دارد، اما پس از یائسگی احتمال ایجاد آن بسیار پایین است.

منابع

https://www.kch.nhs.uk/Doc/pl%20-%20265.4%20-%20colposcopy.pdf

http://2womenshealth.com/Cervical-Erosion-Symptoms.htm

https://baby-pedia.com/cervical-erosion-causes-symptoms-treatments/

نظر دهیدنوری

4 سال پیش

سلام خانوم دکتر.وقتتون بخیر.من دو سال قرص ال دی مصرف کردم و از مرداد قطع کردم.برای چکاپ قبل بارداری مراجعه کردم و گفتن عفونت داری و زخمم هست که ممکنه برای مصرف قرص ال دیت باشه.بعدشم داروی مترو نیدازول و پنیسیلین و دو تا سرم و شیاف واژینال گیاهی دادن و تست پاپ اسمیر و گفتن بعد ۲۰ روز تو شهر خودت(تازه اومدم تربت حیدریه)پیش پزشک برو.تست پاپم نرمال بود بعد ۲۰ روز پش دکتر رفتم گفتن زخمت کوچیکه و نیاز ب جراحی نداره. با مصرف یه دوره دیگه از قرص ها بر طرف میشه و قرص تنیدازول؛داکسی کیم٬فلوکونازول.کلوترمارول۱۰۰و دادن.من مصرف کردم و بعد اتمام کلوترمازولم نزدیکی داشتم و یه لکه کوچیک صورتی خیلی روشن دیدم(بعد شستشو و دستمال)بعد دوروز نزدیکی روی مایه منی یه لکه خون ب اندازه نقطه یا یکم بزرگتر دیدم.آیت این بخاطر زخمه؟یا دلیل دیگه ای داره؟ایا باز باید معاینه بشم؟چون دکترم نیست و مسافرت رفته میتونم خودسر یبار دیگه از شیاف واژینال استفاده کنم؟

CopyWriter

4 سال پیش

مشکلی وجود ندارد ولی بعد از اتمام دارو مجدد معاینه شوید

نوری

3 سال پیش

سلام خانوم دکتر.از پاسختون بی نهایت ممنون.
خانوم دکتر میشه با وجود زخم دهانه رحم باردار شد و این حاملگی ادامه دار باشه؟

نوری

3 سال پیش

مشکلی برای جنین و مادر وجود نداره؟

اطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.