ترشحات سفید رنگ بین دو قاعدگی چه دلایلی دارد؟

ترشحات سفید رنگ طبیعی

ترشحات سفید رنگ واژن بین دو قاعدگی معمولا طبیعی است. ترشحات سفید رنگ، مخاط ترشح شده از دیواره‌های واژن است که آن را تمیز و لغزنده نگه می‌دارد. در واقع ترشحات سفید رنگ نشانه تمیز بودن واژن است. ماهیت این ترشحات سفید ممکن است بسته به فرآیند تخمک‌گذاری و دیگر واکنش‌های موجود در رحم تغییر کند. دلایل مختلفی موجب ترشحات سفید رنگ واژن قبل از قاعدگی می‌شود که شامل موارد زیر است:

بارداری ترشحات سفید رنگ می‌تواند نشانه‌ای از بارداری باشد. این ترشحات سفید نشانه این است که بدن شما رحم را برای رشد جنین آماده می‌کند و با ترشح هورمون موجب ضخیم شدن دیواره رحم می‌شود. داشتن ترشحات سفید طی بارداری کاملا طبیعی است اما باید این اطمینان حاصل شود که هیچ بوی ناخوشایند یا خارش واژینال همراه با این ترشحات وجود ندارد.

قبل از قاعدگی ترشحات سفید رنگ واژینال نشانه‌ای از نزدیک شدن به زمان قاعدگی ماهیانه نیز است. این حالت با کاهش ناگهانی هورمون استروژن اتفاق می‌افتد. ترشحات سفید طی چرخه قاعدگی به شکل مخاط سفید تخم مرغی است که لغزنده، کش‌دار و بدون بو است.

تخمک‌گذاری ترشحات واژینال بطور قابل ملاحظه‌ای بعد از پایان عادت ماهیانه کاهش می‌یابد اما بعد از چند روز از پایان دوره قاعدگی برمی‌گردد. درست قبل از تخمک‌گذاری ترشحات واژنی بیشتری تولید می‌شود. بسیاری از خانم‌ها فقط از روی مقدار ترشحات سفید رنگ خود زمان تخمک‌گذاری را پیش‌بینی می‌کنند، چرا که بیشترین مقدار ترشحات سفید در روز تخمک‌گذاری تولید می‌شود.

پیشگیری از بارداری کنترل بارداری سطح هورمون‌های شما را تغییر می‌دهد که موجب افزایش ترشحات واژن می‌شود. این ترشحات سفید رنگ یک عارضه جانبی طبیعی از کنترل بارداری هورمونی است.

محیط مخاطی واژن محیط واژن بسیار شبیه به محیط دهان است. ترشح هورمون‌ها موجب مرطوب و لغزنده نگه داشتن واژن می‌شود. مقدار کمی رطوبت همیشه در واژن وجود دارد که رابطه جنسی را تسهیل می‌کند. مخاط دهانه رحم برای تمیز نگه داشتن واژن و حفاظت در برابر میکروب‌ها تولید می‌شود.

ترشحات سفید رنگ غیر طبیعی

ترشحات سفید واژن معمولا طبیعی هستند اما در مواردی ترشحات می‌تواند نشانه‌ای از عفونت باشد. در صورتی که ترشحات تمیز یا سفید نباشند و متمایل به زرد یا سبز باشند ممکن است به دلیل ابتلا به یکی از عفونت‌های زیر باشد:

عفونت مخمری عفونتی که اکثر خانم‌ها بعد از رابطه جنسی و گاهی بصورت تصادفی به آن مبتلا می‌شوند، عفونت مخمری است. در این شرایط ترشحات سفید رنگ بصورت پنبه‌ای و پنیری دیده می‌شوند. درمان مناسب شامل مصرف دارو به مدت یک هفته یا کمتر است.

تریکوموناسیس در صورتی که ترشحات واژن بویی شبیه تخم‌مرغ فاسد داشته باشد احتمالا به دلیل ابتلا به نوعی بیماری منتقله از راه جنسی است و باید سریعا درمان شود.

کلامیدیا یا گنوره در صورتی که باردار نیستید و دچار افزایش ترشحات در اواسط چرخه قاعدگی شدید، لازم است جهت بررسی ابتلا به کلامیدیا و گنوره مورد آزمایش قرار گیرید.

واژینوزیس در صورتی که ترشحات واژینال زرد یا سبز باشد نشانه‌ای از واژینوزیس باکتریایی است.

اگر می‌خواهید در مورد عفونت واژینال مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با مادر تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.