دلایل خشکی واژن و کم شدن ترشحات آن

یائسگی

حدود ۷۵% خانم‌ها درجاتی از خشکی واژن را در دوران یائسگی تجربه می‌کنند. به علت تغییرات هورمونی (کاهش سطح استروژن) در زمان یائسگی لایه مرطوب پوشاننده دیواره واژن کاهش یافته یا به کلی از بین می‌رود. کم شدن ترشحات و مخاط واژنی، موجب خشکی واژن و در نتیجه درد هنگام رابطه جنسی می‌شود.

استرس و اضطراب

استرس، اضطراب و مشکلات عاطفی شدید می‌تواند منجر به خشکی واژن شود. عوامل روانشناختی میل جنسی را کاهش داده و موجب کم شدن ترشحات و خشکی واژن می‌شوند. در خانم‌هایی که تحت استرس هستند اغلب جریان خون کافی به واژن نمی‌رسد که موجب کاهش لغزندگی و دشوار شدن رابطه جنسی می‌شود.

بارداری، زایمان و شیردهی

نوسانات هورمونی زیادی در زمان بارداری و به دنبال زایمان رخ می‌دهد. با کاهش سطح استروژن میزان اسیدیته واژن نیز کاهش می‌یابد. با کاهش اسیدیته محیط واژن، سلامت و لغزندگی واژن کاهش می‌یابد و خشکی واژن بروز می‌یابد.

آلرژی

خانم‌هایی که مبتلا به آلرژی هستند و برای کنترل آن دارو مصرف می‌کنند ممکن است مبتلا به خشکی واژن شوند. داروهای مخصوص آلرژی همانند داروهای سرماخوردگی و آسم حاوی آنتی‌هیستامین هستند. آنتی‌هیستامین‌ها موجب توقف آبریزش بینی، اشک و عطسه می‌شوند، اما بعنوان یک عارضه جانبی در دیگر نواحی بدن از جمله واژن نیز موجب کاهش ترشحات می‌شوند.

شیمی‌درمانی و پرتودرمانی

درمان‌های مختلف سرطان شامل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی می‌توانند سطح طبیعی هورمون استروژن را کاهش دهند. زمانی که پرتودرمانی در ناحیه لگنی متمرکز شود موجب مهار جریان خون به ناحیه واژن، کاهش استروژن و کاهش لغزندگی و به دنبال این‌ها خشکی واژن می‌شود.

عدم تحریک جنسی کافی

در صورتی که قبل از رابطه جنسی به میزان کافی تحریک جنسی نشده باشید ترشحات طبیعی واژن را نخواهید داشت. عدم آمادگی در برقراری رابطه جنسی، ترس و مشکلات بین زوجین می‌تواند میل جنسی را کاهش داده و موجب کم شدن ترشحات و خشکی واژن شود.

پیشگیری از بارداری

در برخی خانم‌ها مصرف قرص‌های هورمونی پیشگیری از بارداری موجب خشکی واژن می‌شود.

دیابت

خانم‌های مبتلا به دیابت به میزان ۳۳% بیشتر مبتلا به خشکی واژن می‌شوند. این حالت به دلیل تغییرات عملکردی عروق، نوروپاتی یا افزایش سطح قند بافت‌ها ناشی از ابتلا به دیابت یا عوارض جانبی داروهای دیابتی است.

عفونت‌های واژینال

عفونت‌های قارچی و باکتریایی مختلف واژن نیز از عوامل ایجاد کننده خشکی واژن هستند.

برداشتن تخمدان‌ها

جراحی برداشتن تخمدان‌ها به دلیل سرطان یا دیگر مشکلات موجب به هم خوردن تعادل هورمونی بدن و خشکی واژن می‌شود.

محصولات بهداشتی

محصولات بهداشتی مثل صابون‌ها، عطرها یا ژل‌های مخصوص واژینال بویژه انواع قوی آن‌ها نیز ممکن است موجب واکنش‌های آلرژیک، به هم خوردن تعادل طبیعی محیط شیمیایی واژن و در نتیجه خشکی واژن شوند.

جسم خارجی

خشکی واژن در برخی خانم‌ها بدلیل واکنش نسبت به استفاده از تامپون یا کاندوم ممکن است رخ دهد که با تغییر این محصولات به راحتی برطرف می‌شود.

سیگار کشیدن

مصرف الکل و کشیدن زیاد سیگار نیز از عوامل ایجاد کننده خشکی واژن است.
اگر می‌خواهید در مورد درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با ما در تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.