دلایل مختلف ناباروری در مردان

ناباروری در مردان چه دلایلی دارد؟

بیش از ۱۵ درصد زوج‌ها، نابارور هستند. در بیش از نیمی از این زوج‌ها، علت اصلی ناباروری در مردان است. ناباروری در مردان به دلیل تولید کم اسپرم، عملکرد غیر طبیعی و انسداد مسیر عبور اسپرم است که مانع از خروج آن می‌شود. بیماری‌ها، صدمات، بیماری‌های مزمن، سبک نادرست زندگی و عوامل دیگر در ناباروری مردان نقش ایفا می‌کنند.

ناباروری در مردان فرآیندی پیچیده است. برای اینکه همسر شما باردار شود، اتفاقات زیر باید رخ دهد:

اسپرم سالم باید تولید شود.

این نکته به رشد و تشکیل اندام تولیدمثل در دوران بلوغ مربوط می‌شود. حداقل یکی از بیضه‌ها باید به درستی عمل کند. برای حفظ و تولید اسپرم و جلوگیری از ناباروری در مردان باید هورمون‌های تستوسترون و سایر هورمون‌ها در بدن تولید شوند.

اسپرم باید بتواند خارج شود.

وقتی اسپرم در بیضه‌ها تولید می‌شود، توسط لوله‌های باریکی حمل می‌شود تا با مایع منی ترکیب شود. سپس از آلت تناسلی خارج می‌شود.

در مایع منی باید اسپرم کافی وجود داشته باشد.

اگر تعداد اسپرم‌ها در مایع منی کم باشد، احتمال اینکه بتواند تخمک را بارور کند، کم خواهد شد. بنابراین با ناباروری در مردان روبرو می‌شویم. کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی‌لیتر و ۳۹ میلیون در هر انزال، کم محسوب می‌شود.

اسپرم باید عملکرد درست و قابلیت حرکت داشته باشد.

اگر عملکرد و حرکت اسپرم غیر طبیعی باشد ممکن است قادر به رسیدن و ورود به تخمک نباشد و نتواند به آن نفوذ کند. به این ترتیب، ناباروری در مردان ایجاد می‌شود.

دلایل محیطی

قرار گرفتن بیش از حد در معرض عوامل محیطی مثل گرما، مواد شیمیایی و سمی می‌تواند عملکرد و تولید اسپرم را مختل کند. عوامل خاصی که باعث ناباروری در مردان می‌شوند عبارتند از:

  • مواد شیمیایی صنعتی: قرار گرفتن در معرض بنزین، تولوئن، زایلول، آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، حلال‌های آلی، مواد نقاشی و سرب ممکن است منجر به کاهش تولید اسپرم و ناباروری در مردان شود.
  • قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین: قرار گرفتن در معرض سرب و دیگر فلزات سنگین ممکن است موجب ناباروری در مردان شود.
  • اشعه ایکس: قرار گرفتن در معرض تابش اشعه می‌تواند تولید اسپرم را کاهش دهد. اغلب بازگشت به حالت عادی ممکن است ولی قرارگیری در معرض تابش اشعه با دوز بالا می‌تواند منجر به کاهش دائمی تولید اسپرم شود.
  • دمای بیش از حد بیضه‌ها: دمای بیش از حد باعث کاهش تولید اسپرم و اختلال عملکرد بیضه‌ها می‌شود. استفاده دائم از سونا و حمام‌های گرم می‌تواند بطور موقت تولید اسپرم را کاهش دهد. پوشیدن طولانی مدت لباس‌های تنگ، کار با کامپیوتر و لپ‌تاپ برای مدت طولانی نیز می‌تواند باعث افزایش دمای بدن و کاهش تولید اسپرم شود.

سلامتی، سبک زندگی و سایر علل

برخی دیگر از علت‌های ناباروری در مردان عبارتند از:

  • مصرف مواد مخدر: استروئیدهای آنابولیک که برای قدرت و رشد عضلات مصرف می‌شود می‌تواند موجب کاهش تولید اسپرم شود. استفاده از کوکائین و ماریجوانا ممکن است بطور موقت تعداد و کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
  • مصرف نوشیدنی الکلی: الکل می‌تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد که موجب اختلال نعوذ و کاهش تولید اسپرم می‌شود. بیماری‌های کبدی ناشی از نوشیدن بیش از حد الکل نیز می‌تواند منجر به مشکلات باروری شود.
  • سیگار کشیدن: ممکن است تعداد اسپرم در مردانی که سیگار می‌کشند کمتر از مردان غیر سیگاری باشد.
  • استرس: استرس می‌تواند تولید هورمون‌های خاص مورد نیاز برای تولید اسپرم را مختل کند. استرس شدید و طولانی می‌تواند تولید اسپرم را کاهش دهد و مشکلات باروری را به همراه داشته باشد.
  • وزن: چاقی به روش‌های مختلفی روی باروری اثر می‌گذارد. از جمله تاثیر مستقیم بر تولید اسپرم و ایجاد تغییرات هورمونی که باعث ناباروری در مردان می‌شود.

مشاغل خاصی از جمله جوشکاری و مواردی که با نشستن‌های طولانی همراه هستند مثل رانندگی کامیون ممکن است با خطر ناباروری همراه باشند.

اگر می‌خواهید در مورد بارداری‌های سالم مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با مادر تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.