ایجاد لک های حاملگی روی پوست به چه عواملی بستگی دارد و چه عواملی بر افزایش آن تاثیر دارد؟

چرا در طول بارداری، لک های حاملگی ایجاد می‌شود؟

در طول بارداری تغییرات بسیار زیادی در داخل بدن رخ می‌دهد. بنابراین به غیر از برآمدگی شکم در بارداری ممکن است تغییرات ظاهری مانند لک های حاملگی را نیز تجربه کنید. لک های حاملگی شامل موارد زیر هستند:

 • ترک پوستی
 • تغییر رنگ پوست
 • لک و آکنه
 • پارگی عروق
 • حساسیت پوستی

تغییر سطح هورمون‌ها در بدن، تغییر گردش خون و سیستم ایمنی همگی می‌توانند روی پوست شما تاثیر بگذارند. خبر خوب این است که اغلب لک های حاملگی که در طول بارداری ظاهر می‌شوند، خود به خود پس از زایمان از بین می‌روند.

احتمال بروز برخی لک های حاملگی مانند ترک پوستی و پیگمنتیشن (لک های تیره مانند ملاسما) به سابقه خانوادگی نیز بستگی دارد. یعنی اگر خواهر یا مادر شما این نوع از لک های حاملگی را داشته‌اند، به احتمال زیاد شما نیز خواهید داشت.

چگونه می‌توان از بروز لک های حاملگی جلوگیری کرد؟

 1. در طول روز از خانه بیرون نروید. سعی کنید تا حد ممکن از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر در خانه بمانید. تنها در موارد ضروری و با مصرف ضد آفتاب از خانه خارج شوید. برای جلوگیری از تابش نور خورشید، از لباس‌های آستین بلند و کلاه نقاب‌دار استفاده کنید.
 2. از پاک کننده‌های پوستی و کرم‌های ملایم استفاده کنید. از محصولات پوستی جدید که نسبت به کیفیت آن‌ها آگاهی ندارید، استفاده نکنید. به مصرف محصولاتی که در گذشته داشته‌اید و از کیفیت آن‌ها اطمینان دارید، ادامه دهید.
 3. می‌توانید بعد از زایمان از درمان‌هایی مانند ضد لک‌های آزلائیک اسید، رتینوئیک اسید، هیدروکینون، سیستئامین و غیره استفاده کنید. مصرف این کرم‌ها در طول بارداری حتما باید با مشورت پزشک باشد. توصیه‌های پزشک درباره مصرف آن‌ها را جدی بگیرید.
 4. اگر لک های بارداری، شما را می‌آزارند می‌توانید از لوازم آرایشی برای پوشاندن آن‌ها استفاده کنید. بعد از زایمان این لک ها خود به خود برطرف می‌شوند.
 5. بعد از زایمان نیز حداکثر مراقبت را بجا آورید. تا چند ماه پس از زایمان در طول روز در خانه بمانید، از لباس‌های پوشیده و ضد آفتاب استفاده کنید. در اواسط روز از خانه خارج نشوید.
 6. به خوبی به نوزاد خود شیر دهید. این بهترین کار است. هرچه شیر دادن به نوزادتان طولانی‌تر شود، لک های بارداری بیشتر از بین می‌روند. در بیشتر موارد، این لک ها بدون نیاز به درمان رفع می‌شوند.

چگونه می‌توان لک های حاملگی را از بین برد؟

لک های تیره ناشی از بارداری خود به خود از بین می‌روند. بنابراین می‌توانید چند ماه پس از زایمان صبر کنید تا رنگ پوست به حالت اول برگردد. در این مدت می‌توانید مصرف ضد آفتاب برای محافظت از نواحی لک دار را ادامه دهید. انتظار نداشته باشید لک های بارداری فوری خوب شوند، چندین ماه پس از بارداری طول می‌کشد تا بدن به حالت اول برگردد.

اگر همچنان پیگمنتیشن‌ها باقی مانده‌اند یا حتی بدتر شده‌اند، باید به دکتر پوست مراجعه کنید. یکی از روش‌های درمان که به طور سریع و موثر لک های حاملگی را برطرف می‌کند، کرم سیستئامین است. این کرم با بهره‌مندی از ترکیبات طبیعی بدن انسان، یعنی پروتئین سیستئامین، به خوبی با بدن سازگار است. به همین دلیل باعث ایجاد حساسیت در پوست نمی‌شود. این کرم می‌تواند با کنترل عملکرد سلول‌ها، تولید رنگدانه در پوست را کاهش داده و لک های حاملگی را درمان کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید آنلاین این محصول اینجا کلیک کنید.

اگر می‌خواهید بدانید آیا بروز لک های بارداری‌ ، طبیعی است یا نه روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با شماره ۰۲۱۲۶۷۶۳۸۹۲ تماس بگیرید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.