آیا زخم دهانه رحم منجر به سرطان می‌شود؟

زخم دهانه رحم چیست؟

دهانه رحم ابتدای رحم است که در ادامه به واژن می‌رسد. زخم دهانه رحم سلول‌های غیر طبیعی روی سطح آن است که در بیشتر موارد به علت عفونت‌های پایدار HPV (پاپیلوماویروس انسانی) ایجاد می‌شود. تغییرات سلول‌های دهانه رحم یا زخم دهانه رحم می‌تواند به دو دسته تقسیم شود:
• زخم دهانه رحم با درجه خفیف: تغییرات کم و اولیه در اندازه و شکل سلول‌های سطح دهانه رحم که به خودی خود از بین می‌روند اما ممکن است در طول زمان غیر طبیعی شوند و در نهایت به ضایعات با درجه شدید تبدیل شوند.
• زخم دهانه رحم با درجه شدید: تعداد زیادی از سلول‌های پیش سرطانی که متفاوت از سلول‌های طبیعی به نظر می‌رسند، در این ناحیه به وجود می‌آیند. این دسته از سلول‌های پیش سرطانی نیز معمولا سرطانی نمی‌شوند و ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا این تغییرات به عمق سلول‌های دهانه رحم برسد.
بطور کلی زخم دهانه رحم ممکن است:
 به خودی خود بهبود یابد و از بین برود
 پایدار مانده و تغییری نکند
 پیشرفت کرده و تبدیل به ضایعات با درجه شدید یا سرطان دهانه رحم شود.
گرچه بیشتر عفونت پاپیلوماویروس انسانی و اکثر موارد زخم دهانه رحم به خودی خود از بین می‌روند، اما خطر مزمن شدن عفونت و پیشرفت ضایعات زخم دهانه رحم به سرطان تهاجمی دهانه رحم نیز وجود دارد. سرطان دهانه رحم رشد غیر طبیعی سلول‌های دهانه رحم است. طی چند سال، زخم دهانه رحم می‌تواند به آهستگی تبدیل به سرطان شود. در خانم‌هایی که سیستم ایمنی سالمی دارند گسترش سرطان دهانه رحم ۱۵ تا ۲۰ سال طول می‌کشد. اما در خانم‌ها با ضعف سیستم ایمنی مثل افراد مبتلا به عفونت درمان نشده HIV، این زمان به ۵ تا ۱۰ سال کاهش می‌یابد.
در کشورهای توسعه یافته، برنامه‌هایی برای غربالگری منظم خانم‌ها و تشخیص زخم دهانه رحم در مراحل ابتدایی که قابل درمان است، وجود دارد. درمان اولیه در این کشورها می‌تواند تا میزان ۸۰% از بروز سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری کند.

اگر می‌خواهید در مورد سرطان دهانه رحم بیشتر مطالعه کنید روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای مشاوره با مادر تماس باشید.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.