شش مزیت زایمان طبیعی

خدمات پزشکی که در سراسر کشور در زمینه انواع زایمان ارائه می شود، پیشرفت و گسترش زیادی پیدا کرده است. این خدمات توسعه یافته، موجب شده است بسیاری از خانم ها این موضوع را فراموش کنند که زایمان، بخشی از فرایند طبیعی بدن است و در بسیاری از موارد، نیاز به مداخله پزشکی ندارد. پیش از پیشرفت پزشکی، خانم ها در طول هزاران سال فرزندان خود را با زایمان طبیعی به دنیا می آوردند. زایمان بدون درد با تزریق اپی دورال، توجه خانم ها را به خود جلب کرده است. ب هرچند بسیاری از خانم ها برای تجربه زایمان بدون درد، به سراغ تزریق اپی دورال می روند، اما با استفاده از راهکارهای جدیدی مانند زایمان در آب، حمایت همسر، هیپنوتیزم و تنفس عمیق نیز می توان درد زایمان را کنترل کرد و تا حد امکان، زایمان طبیعی را بدون نیاز به تزریق اپی دورال و داروی تسکین درد انجام داد. در این مطلب، برخی از مزیت های زایمان طبیعی بدون دارو و علت انتخاب زایمان طبیعی توسط بسیاری از خانم را مرور می کنیم.

زایمان طبیعی کوتاه است

تزریق اپی دورال و استفاده از داروهای تسکین درد، باعث کند شدن فرایند زایمان می شود. این داروها انقباضات بدن را کاهش می  دهند و با فرایندهای طبیعی پیشبرنده زایمان در بدن، تداخل ایجاد می کنند. این عوامل باعث طولانی تر شدن زمان زایمان می شوند. وقتی خانم ها انقباضات را احساس نکنند، برای خارج شدن نوزاد از بدن فشار نمی آورند. با فشار نیاوردن در زمان مناسب و ایجاد فشارهایی با قدرت کمتر، زایمان طبیعی به کندی پیش می رود. استفاده از دارو باعث می شود خانم ها کندتر با ریتم بدن خود هماهنگ شوند.

تزریق اپی دورال نیاز به مداخلات پزشکی برای زایمان را بیشتر می کند

از آنجایی که تزریق اپی دورال باعث کاهش فشار طبیعی لازم برای زایمان می شود و زایمان را طولانی تر می کند، ممکن است نیاز به مداخلات پزشکی مانند تحریک زایمان با محلول پیتوسین (حاوی اکسی توسین، داروی محرک رحم)، استفاده از مکش خلاء (ساکشن) یا استفاده از فورسپس (یک ابزار فلزی برای خارج کردن نوزاد از کانال زایمان) ایجاد شود.

زایمان طبیعی تغذیه با شیر مادر را تسهیل می کند

یکی از مزیت های زایمان طبیعی این است که نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، بعد از زایمان هشداری بیشتری دارند و علاقه بیشتری به شیر مادر نشان می دهند. داروهای تسکین درد، نه تنها مادر را تحت تأثیر قرار می دهند، بلکه وارد بدن نوزاد نیز می شود و در شیر خوردن نوزاد تداخل ایجاد می کند. عدم هشداری نوزاد پس از تولد، رفتار شیرخوارگی ذاتی او را که بلافاصله پس از تولد ظاهر می شود، تا ساعت ها و حتی روزها پس از تولد دچار تغییر می کند.

 سلامتی مادر و نوزاد با زایمان طبیعی

همانطور که گفته شد، تزریق اپی دورال و داروهای تسکین درد، احتمال استفاده از محلول پیتوسین برای تحریک انقباضات رحم را بیشتر می کند؛ با بیشتر و قوی تر شدن انقباضات رحم، مادر فرصت استراحت و نفس عمیق کشیدن پیدا نمی کند و اکسیژن کمتری به جنین می رسد. تزریق اپی دورال احتمال تب کردن مادر و نیاز به مصرف آنتی بیوتیک را بیشتر می کند.

بهبودی سریع بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان طبیعی، از آنجایی که اثر هیچ دارویی در بدن خانم ها وجود ندارد و هیچ لوله و سوزنی به بدن آن ها وصل نیست، خانم ها می توانند بعد از زایمان زودتر از جای خود بلند شوند، راه بروند و دوش بگیرند. پس از زایمان طبیعی، خانم ها در اثر هورمون اندروفین که به طور طبیعی در طول زایمان در بدن ترشح می شود، احساس آرامش و سرخوشی می کنند. اندروفین یک هورمون سرکوب کننده درد در بدن است که هنگام احساس درد شدید به طور خود به خود در خون ترشح می شود. مصرف داروی تسکین درد، جلوی ترشح اندروفین در بدن را می گیرد.

زایمان طبیعی خانم ها را قدرتمند می کند

خانم هایی که زایمان طبیعی را پشت سر گذاشته اند، اعتماد به نفس بسیار بیشتری دارند و نیرومندتر هستند. این که خانم ها بتوانند فرایند مهم و حساس زایمان را با تکیه بر نیروی خودباوری و قدرت بدنی خود مدیریت کنند، باعث می شود آنان در چالش های دیگر زندگی نیز شجاع و استوار باشند. خانم ها اغلب از واژه هایی مانند “شکست ناپذیر” و “قدرتمند” برای توصیف احساسی که پس از زایمان طبیعی دارند، استفاده می کنند.

منبع

http://naturallysavvy.com/nest/the-benefits-of-natural-childbirth

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.