خانم های مضطرب، باردار نمی شوند

تحقیقات دانشمندان نشان داده است اضطراب و افسردگی، شانس موفقیت روش درمان ناباروری IVF (In Vitro Fertilisataion) را کاهش می دهد. به بیان دیگر، در خانم هایی که مضطرب و افسرده هستند، امکان بارداری با روش IVF کمتر است. روش IVF یکی از روش های مؤثر در درمان ناباروری است.

در این مطالعه، بیست و سه هزار خانم مورد مطالعه قرار گرفتند. درصد موفقیت IVF و به دنیا آمدن نوزاد سالم، در خانم هایی که اضطراب یا افسردگی داشتند و دارو مصرف می کردند، بسیار کمتر بود. آن دسته از خانم هایی که با وجود اضطراب و افسردگی دارویی مصرف نمی کردند نیز،‌ کمتر از سایر خانم ها با روش IVF باردار شدند؛‌ بنابراین دارو عامل کاهش موفقیت IVF در درمان ناباروری نیست.

به این ترتیب، یکی از عواملی که شانس باردار شدن خانم ها با روش IVF را کاهش می دهد، مشخص شد. البته این مطالعه، تأثیر مستقیم این عوامل روی باروری را تأیید نکرده است؛ ممکن است خانم های مبتلا به اضطراب و افسردگی، تفاوت هایی از لحاظ سبک زندگی با سایر خانم ها داشته باشند که آن عوامل، موجب کاهش امکان بارداری آن ها با روش IVF شود. احتمال دیگری نیز وجود دارد و آن، این است که ژن های ایجاد کننده اضطراب و افسردگی، با ژن های کاهش دهنده امکان بارداری در خانم ها، پیوستگی داشته باشند.

منبع

http://news.health.com/2016/03/15/anxiety-depression-may-reduce-womens-success-with-ivf-study/

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.