پنج گام اساسی در درمان خشکی واژن

خشکی واژن، مشکلی است که ممکن است برای هر خانمی ایجاد شود. شدت خشکی واژن در خانم‌ها با هم متفاوت است؛ در برخی از خانم‌ها تنها کمی ناراحتی ایجاد می‌کند، در برخی نیز با درد همراه است. اگر یک خانم برای اولین بار دچار خشکی واژن شود، چه اقداماتی باید انجام دهد؟ این مطلب، به سوال شما پاسخ می‌دهد.

هرچند استفاده از لوبریکاتور برای مقابله با عوارض خشکی واژن مفید است، اما متخصصان بر این باور هستند که راه‌های بسیاری برای درمان خشکی واژن وجود دارد. اگر شما نیز دچار خشکی واژن هستید، اقدامات زیر را مرحله به مرحله انجام دهید تا نتیجه بگیرید:

آنتی‌هیستامین‌ مصرف نکنید

خشکی واژن شما، می‌تواند ناشی از مصرف آنتی‌هیستامین‌ باشد. آنتی‌هیستامین‌ها نه‌تنها باعث خشکی سینوس‌ها می‌شوند و آبریزش بینی را برطرف می‌کنند، بلکه ترشحات واژن را نیز کاهش می‌دهند.

روش پیشگیری از بارداری را عوض کنید

تغییرات هورمونی ناشی از مصرف قرص ضد بارداری، ممکن است باعث خشکی مجرای تناسلی خانم‌ها شود. اگر احساس می‌کنید قرص ضد بارداری فعلی شما باعث خشکی واژن شده است، با پزشک در مورد سایر روش‌های جلوگیری از بارداری صحبت کنید.

روش شست‌وشوی واژن را اصلاح کنید

دوش واژینال و صابون‌ها رطوبت طبیعی واژن را از بین می‌برند. علاوه‌براین، توصیه متخصصان این است که خانم‌ها از هیچ نوع ماده حاوی الکل یا گلیسیرین، برای شست‌وشوی واژن استفاده نکنند، زیرا این موارد باعث تحریک واژن می‌شوند.

از اسپری‌، در ناحیه تناسلی استفاده نکنید

اسپری‌هایی که باعث خوشبو شدن واژن می‌شوند، تنها در تبلیغات جالب هستند، زیرا خشکی واژن ایجاد می‌کنند. به‌ویژه خانم‌هایی که دچار خشکی واژن هستند، هرگز نباید از این اسپری‌ها استفاده کنند، زیرا اسپری، خشکی واژن را شدیدتر می‌کند.

از غذاهای حاوی استروژن بیشتر استفاده کنید:

مواد غذایی زیر حاوی استروژن هستند:

  • میوه‏‌ها: سیب، خرما، آلو، گیلاس
  • سبزی‏‌ها: چغندر، هویج، گوجه ‏فرنگی، سیب زمینی ، زیتون، خیار، بادمجان، فلفل و کلم بروکلی
  • غلات: جو، جو دو سر، گندم، برنج
  • دانه‌ها: ، تخم بذرکتان، رازیانه، تخمه‏ آفتابگردان، یونجه
  • لوبیا‏ها: سویا، لپه، لوبیا چشم بلبلی
  • گیاهان و ادویه‏ ها: سیر، جعفری، شبدر، زنجبیل، آویشن پونه کوهی

اگر روش‌های ذکر شده خشکی واژن را برطرف نکردند، با پزشک در این مورد صحبت کنید. روش جوانسازی واژن با لیزر مونالیزا نیز، یکی از روش‌های تأیید شده در درمان خشکی واژن است.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.