کدام یک بهتر است؟ پاپ اسمیر کلاسیک یا مدرن

برای تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم و تغییرات پیش سرطانی سلول ها، لازم است خانم ها تست پاپ یا همان پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهند. زیرا این نوع تغییرات در ابتدا تنها به صورت لکه های بسیار کوچکی هستند که با روش های ساده درمان می شوند. با تشخیص و درمان به موقع می توان از ابتلا به سرطان پیشگیری نمود. در روش قدیمی پاپ اسمیر، نمونه گرفته شده روی اسلاید شیشه ای پخش می شود. سپس نمونه با ماده تثبیت کننده اسپری و به آزمایشگاه ارسال می شود. این روش دارای معایب زیر است:

  • اسلاید تهیه شده همواره یکسان نیست، بلکه ممکن است ضخیم و یا بسیار نازک باشد.
  • سلول های پخش شده روی اسلاید، در معرض هوا رطوبت خود را از دست می دهند و خشک می شوند. این باعث تغییر شکل سلول ها زیر میکروسکوپ می شود.

نحوه انجام ThinPrep، روش جدید پاپ اسمیر

در روش ThinPrep نمونه تهیه شده اسلاید نیست، بلکه مایع است. این تست در معاینات معمولی خانم ها انجام می شود. در این روش نیز مانند پاپ اسمیر معمولی نمونه با وسیله قاشق مانندی به نام اسپاتول از هر دو سمت داخلی و خارجی دهانه رحم برداشته می شود. اما نمونه به جای پخش شدن روی اسلاید، در یک ظرف حاوی مایع نگه دارنده حل و به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آزمایشگاه اسلاید دقیقی از نمونه تهیه می شود.
اگر در پاپ اسمیر سلول های غیرطبیعی تشخیص داده شوند، لازم است که کولپوسکوپی و بیوپسی انجام شود. با این اقدامات، از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می شود.

انواع پرخطر HPV

بیش از ۹۹ درصد موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم به خاطر انواع پر خطر پاپیلوماویروس انسانی یا همان HPV ایجاد می شوند. ویروس HPV صدها نوع مختلف دارد که از این بین ۱۲ نوع می توانند ناحیه مقعدی و تناسلی را آلوده کنند و به همین خاطر انواع پر خطر نامیده می شوند. ویروس های نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ و ۵۹ انواع پر خطر HPV محسوب می شوند. آلودگی با این نوع ویروس ها همواره به معنی ابتلا به سرطان نیست؛ تنها در یک سوم از مواردی که به انواع پر خطر HPV آلوده می شوند، سلول های غیرطبیعی ایجاد می شود. این که عفونت HPV منجر به تغییرات سرطانی می شود یا خیر، به شدت و تداوم عفونت، پاسخ ایمنی بدن و سیگار کشیدن بستگی دارد. به طور قطع در صورت ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن و سیگار کشیدن، امکان ابتلا به سرطان افزایش می دهد. بنابراین داشتن سلامتی جسمی و روانی و سیگار نکشیدن می تواند از ابتلا به سرطان جلوگیری کند.

مزیت های ThinPrep نسبت به روش معولی پاپ اسمیر

  • حل کردن نمونه در مایع و منتقل کردن آن به اسلاید، گسترش سلولی بسیار بهتر و یکنواخت تری ایجاد می کند.
  • نتیجه تست به صورت دقیق تر و صحیح تر گزارش می شود.
  • بقیه نمونه در داخل ویال باقی می ماند تا در صورت نیاز تست های اضافه تری انجام شوند. ممکن است پزشک بخواهد تست های تکمیلی دیگری مانند تست ویروس HPV، کلامیدیا، و نایسریا گونورا (عامل بیماری سوزاک) نیز روی نمونه گرفته شده انجام شوند.
  • ThinPrep تنها تکنیک انجام تست پاپ بر اساس مایع است که مورد تأیید سازمان FDA واقع شده است.

منابع

http://www.thinprep.com/info/screening_vaccination/about_pap_test.html
http://www.aafp.org/afp/2001/0901/p780.html
http://emedicine.medscape.com/article/1947979-overview
http://www.mc.vanderbilt.edu/reporter/index.html?ID=1053

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.