دوربینی برای مشاهده دهانه رحم


کولپوسکوپی به معنای استفاده از ابزاری به نام کولپوسکوپ برای مشاهده و بررسی مهبل، واژن و دهانه رحم (سرویکس) است. یکی از اهداف مهم کولپوسکوپی تشخیص به موقع تغییرات سرطانی بافت دهانه رحم است. خانم هایی که نتیجه تست پاپ اسمیر آن ها مشکوک و یا از لحاظ عفونت HPV (پاپیلوماویروس انسانی) مثبت هستند، بهتر است برای اطمینان بیشتر کولپوسکوپی انجام دهند. اگر در طول انجام کولپوسکوپی مورد خاصی مشاهده شود، یک نمونه برای بررسی بیشتر از کانال دهانه رحم برداشته و برای تشخیص دقیق تر زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.
کولپوسکوپی اغلب زمانی انجام می شود که نتیجه تست پاپ اسمیر غیرطبیعی بوده باشد. آلودگی با عفونت هایی مانند عفونت HPV، عفونت باکتریایی، قارچی و یا انگلی باعث پاپ اسمیر غیرطبیعی می شود. بعضی تغییرات عادی مربوط به یائسگی نیز می توانند به غیر طبیعی شدن نتیجه پاپ اسمیر منجر شود؛ این موارد مثبت کاذب نیز با انجام کولپوسکوپی تشخیص صحیح داده می شوند.

موشکافی دهانه رحم با کولپوسکوپی

کولپوسکوپی با استفاده از ابزاری مانند یک دوربین دوچشمی انجام می شود. با استفاده از کولپوسکوپ متخصص قادر است جزئیاتی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند را مشاهده کند. همچنین در صورت نیاز می توان با کولپوسکوپ از واژن و دهانه رحم تصویربرداری کرد.

استفاده از فیلترهای رنگی در کولپوسکوپ

یکی از جنبه های مثبت کولپوسکوپی، قابلیت استفاده از فیلترهای رنگی است. با استفاده از فیلترهای رنگی می توان رگ های خونی نازک در منطقه squamocolumnar junction (محل اتصال مخاط اندوسرويكس با اپى تليوم اگزوسرويكس) را بررسی کرد. آغشته کردن واژن و دهانه رحم با سرکه و لوگل نواحی غیرطبیعی را از سایر نواحی متمایز می کند. با استفاده از فیلترهای آبی و سبز، مویرگ های غیرطبیعی بهتر قابل مشاهده می شوند.

موارد استفاده از کولپوسکوپی

  • مشاهده و بررسی دقیق دهانه رحم، در صورت وجود تست پاپ اسمیر مثبت
  • بررسی زخم ها و یا مشکلات دیگر مانند زگیل تناسلی روی واژن یا دهانه رحم
  • بررسی دوباره مشکلات مشاهده شده در کولپوسکوپی قبلی و یا پیگیری نتیجه درمان
  • مشاهده دهانه رحم در مواردی که تست HPV مثبت شده باشد

مشکلاتی که با کولپوسکوپی تشخیص داده می شوند

برای تشخیص علت و نیز درمان مشکلات زیر می توان از کولپوسکوپی کمک گرفت:

  • خونریزی واژینال
  • پولیپ رحم
  • زگیل تناسلی

موارد ذکر شده در این مطلب، کاربردهای اصلی کولپوسکوپی به شمار می روند؛ دکتر صفارزاده با تکیه بر مهارت و تجربه خود، برای تشخیص بسیاری از مشکلات، از تکنیک پیشرفته کولپوسکوپی استفاده می کنند.
بیشتر بخوانید:
طرفداران کولپوسکوپی، سالم از مرز سرطان رد می شوند
کدام یک بهتر است؟ پاپ اسمیر کلاسیک یا مدرن
با الفبای تعیین جنسیت آشنا شوید

منابع

http://www.medicinenet.com/

http://www.hopkinsmedicine.org/

http://www.webmd.com/

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.