چرا بعد از عمل لابیاپلاستی دچار خارش می‌شویم؟

چرا بعد از عمل لابیاپلاستی دچار خارش می‌شویم؟

لابیاپلاستی، نوعی عمل جراحی جوان سازی واژن است که به منظور حذف بافت‌ اضافه لابیاهای مینور یا همان لبه‌های داخلی واژن به کار می‌رود. این بافت اضافه در برخی از زنان درد، ناراحتی و سوزش هنگام انجام فعالیت‌های روزانه و بخصوص لباس پوشیدن به وجود می‌آورد. عمل لابیاپلاستی روشی برای از برطرف کردن نگرانی‌ها و ارتقا سطح سلامت جسم و روان فرد است. لابیاپلاستی، به عنوان یک عمل جراحی مطمئن و موثر با مزایای زیبای شناختی و کاربردی شناخته شده است. با این وجود مانند سایر روش‌های جراحی عوارض جانبی خاص خود دارد. یکی از مهمترین و آزاردهنده‌ترین عوارض بعد از عمل لابیاپلاستی خارش و تورم محل جراحی است.

خارش و تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

خارش و تورم جز متداول‌ترین عوارضی است که در دوران نقاهت و بهبودی بعد از عمل لابیاپلاستی تجربه کنید. به طور کلی تورم و خارش ۲ تا ۳ روز بعد از عمل به اوج خود خواهد رسید که در طی روزها و هفته‌های آتی به تدریج کاهش می‌یابد. خارش لابیاها در هفته اول بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی طبیعی است به دلیل اینکه بخیه های محل برش در حال جوش خوردن و بهبود هستند. در این فرآیند حفظ بهداشت بسیاری ضروری است. در صورت ادامه خارش بیشتر از یک هفته و مشاهده درد غیر قابل تحمل، بوی بد، چرک، خارش بیش از حد و تب  باید به جراح مورد نظر جهت بررسی و ارزیابی مراجعه کنید. افزایش و ادامه خارش می‌تواند نشانه عفونت باکتریایی یا واکنش آلرژیک به یک دارو باشد. به طور طبیعی پس از یک هفته باید تورم، درد اولیه و خارش به طور چشمگیری کاهش یابد.

اقدامات لازم جهت کاهش خارش و تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

کمپرس سرد: یکی از بهترین شیوه‌های کاهش خارش بعد از عمل استفاده از کمپرس سرد در مدت زمان‌های کوتاه و مقطعی است. همچنین سرما درمانی جهت کاهش تورم و التهاب توصیه می‌گردد. برای از بین بردن خارش می‌توان پدهای از قبل خیس شده و خنک پنیه‌‌ای استفاده کرد.

استراحت کافی: فعالیت‌های روزمره خود را پس از عمل جراحی کاهش دهید. بهتر است یک ماه بعد از عمل لابیاپلاستی جهت بهبود زخم‌ها ورزش و پیاده روی را محدود کنید. معمولا بیماران ۲ تا ۴ هفته بعد از بهبودی قادر به انجام فعالیت‌های خود هستند.

اجتناب از فعالیت‌های جنسی: بهتر است بیماران به منظور بهبودی کامل و جلوگیری از عفونت حداقل ۶ تا ۸ هفته پس از عمل از مقاربت و آمیزش جنسی خودداری کنند.

کنترل درد: معمولا درد تورم و خارش بعد از عمل لابیاپلاستی وجود دارد. در صورت لزوم داروهای ضد التهابی توسط متخصص تجویز می‌گردد. همانطور که گفته شد، استفاده از کیسه‌های یخ جهت کاهش درد، خارش و تورم بسیار اثر بخش و مفید است. توصیه می‌گردد بیماران تا یک ماه بعد از عمل لابیاپلاستی فقط از لباس‌های زیر گشاد نخی و پدهای استریل استفاده کنند تا از ایجاد اصطحکاک وافزایش خارش و تورم جلوگیری شود.

تمیز و خشک نگهداشتن محل جراحی: عنصر اساسی پس از عمل لابیاپلاستی تمیزی و خشک بودن محل جراحی است. این موضوع به کاهش احتمال عفونت کمک کرده و از هر گونه التهاب و خارش ممانعت می‌کند. در نتیجه به بیماران توصیه می‌گردد که از شنا کردن و داخل وان حمام رفتن اجتناب ورزند. بهتر است از دوش برای مدت زمان کوتاه استفاده کنند. در طی روز بعد از هر بار دستشویی  واژن را با ملایمت تمیز و خشک نمایند. بهتر است بیماران حداقل ۵ روز پس از عمل، از گاز استریل خشک جهت پانسمان محل جراحی استفاده کنند.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.