علت بزرگ شدن لبه‌های واژن چیست و راه های درمان آن؟

هایپرتروفی یا بزرگی لبه‌های واژن

هایپرتروفی لابیا (بزرگی لبه‌های واژن) یک اصطلاح پزشکی است که در مورد افزایش بیش از حد یک یا هر دو لبه‌های واژن داخلی و خارجی  به کار می‌رود. شکل و اندازه لبه‌های واژن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بزرگی لبه‌های واژن در برخی از زنان طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد حتی بسیاری از افراد با لبه‌های واژن بزرگ و غالبا غیر متقارن به دنیا می‌آیند.

عوارض جانبی هایپرتروفی

همان‌طور که گفته شد، هایپرتروفی واژن در اکثر زنان یک موضوع غیرعادی و مشکل پزشکی تلقی نمی‌گردد. با این حال ممکن است، بزرگی لبه‌های داخلی واژن برای برخی از افراد مشکلاتی را به وجود آورد. ازجمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات بهداشتی: فردی که مشکل بزرگی لبه‌های واژن دارد غالبا بافت اضافی پوست در اطراف واژن خود خواهد داشت. تمیز کردن این نواحی بسیار حائز اهمیت است زیرا مناطق بیشتری از لبه‌های واژن در معرض خطر ابتلا به باکتری قرار دارند. این افراد همیشه باید قبل از لمس کردن قسمت‌های حساس واژن دست‌های خود را تمیز بشویند تا از انتقال باکتری جلوگیری شود. بهداشت نادرست واژن، فرد را مستعد رشد باکتری و عفونت خواهد کرد.

احساس درد و ناراحتی: بزرگ شدن لبه‌های واژن می‌تواند در هنگام فعالیت‌های ورزشی بخصوص مواردی که بر ناحیه تناسلی فشار می‌آورد، مانند اسب سواری و دوچرخه سواری احساس ناخوشایندی را ایجاد کند. همچنین فرد در زمان آمیزش جنسی نیز ممکن است احساس درد و ناراحتی داشته باشد.

تحریک: لبه‌های بزرگ و بلند واژن با لباس زیر اصطحکاک پیدا می‌کنند. این اصطحکاک طولانی مدت می‌تواند منجر به پوستی خشن شود که بسیار تحریک پذیر گردد.

دلایل  هایپرتروفی

به طور کلی دلایل خاص و مشخصی برای هایپرتروفی واژن وجود ندارد. در هر حال می‌توان علت بزرگ شدن لبه‌های واژن را مربوط به موارد زیر دانست که عبارتند از:

ژنتیک: ممکن است فردی به طور ژنتیکی با لبه‌های بزرگ واژن داشته باشد.

هورمون‌ها: در دوران بلوغ با افزایش ترشح هورمون استروژن و سایر هورمون‌های زنانه بسیاری از تغییرات در فرد، از جمله رشد و بزرگ شدن لبه‌های واژن اتفاق بیوفتد.

بارداری: در دوران بارداری جریان خون در ناحیه تناسلی افزایش می‌یابد که منجر به احساس فشار و سنگینی در این قسمت می‌شود که به مرور زمان منجر به بزرگی لبه‌های واژن می‌گردد.

افزایش سن: خاصیت ارتجاعی پوست با افزایش سن و پیری کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. در نتیجه پوست در قسمت‌های مختلف بدن دچار آتروفی و شل شدگی می‌شود.

عفونت و تروما: در بعضی از موارد بزرگ شدن لبه‌های واژن ممکن است به دلیل عفونت یا تروما به وجود آید.

راه‌های درمان هایپرتروفی

از آنجایی که در برخی از افراد هایپرتروفی واژن باعث ناراحتی جسمی و روانی می‌گردد.گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل‌ موارد زیر باشد:

تغییر در سبک زندگی و مدیریت علائم

  • پوشیدن لباس زیر و شلوار نخی می‌تواند از ایجاد ناراحتی در ناحیه لبه‌های واژن جلوگیری کند.
  • استفاده از پمادهای موضعی برای کاهش سوزش زیر نظر پزشک متخصص
  • استفاده از پدهای بهداشتی با الیاف طبیعی در دوران قاعدگی
  • استفاده از یک پد محافظ هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی از قبیل دوچرخه سواری
  • رعایت بهداشت و استفاده از صابون و مواد شوینده ضد آلرژی

عمل جراحی

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، انواع عمل‌ جراحی زیبایی واژن یا جوان سازی واژن جهت رفع نگرانی‌های زیبایی شناختی و عملکردی دستگاه تناسلی زنان طراحی و ابداع شده است. در این بین لابیاپلاستی رایج‌ترین و بهترین روش جوان سازی واژن محسوب می‌گردد. لابیاپلاستی عمل جراحی است که بر اساس آن با توجه به نگرانی شما در خصوص بزرگی لبه‌های داخلی یا خارجی واژن بافت اضافه‌ی آنها حذف وکاهش پیدا می‌کند.

نظر دهیداطلاعات تماس

تهران، گیشا (کوی نصر)، خیابان علیایی غربی، پلاک ۵۲، طبقه سوم، واحد جنوبی - یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۱۶

۶ - ۸۸۲۴۸۴۸۵ (۹۸۲۱+)

۰۹۳۹۴۱۶۲۷۸۸

از زبان بیماران

© 2017-2019 Dr.Saffarzadeh. Provided By Sisarv.